stili
14 آذر 1401 - 13:59

تصمیم جدی صربستان برای ارتقای همکاری ها با ایران

وزیر خارجه صربستان در دیدار امیرعبداللهیان بر جدیت این کشور برای ارتقای همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که بنا به دعوت «ایویسا داچیچ» معاون اول نخست وزیر و وزیر خارجه صربستان در رأس هیأتی سیاسی به بلگراد سفر کرده، بعدازظهر روز یکشنبه ۱۳ آذر ماه با همتای صربستانی خود دیدار و درباره موضوعات روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و موضوعات مهم بین المللی بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تبریک انتصاب مجدد ایویسا داچیچ به سمت معاون اول نخست وزیر و وزیر خارجه صربستان، دعوت ریاست جمهوری اسلامی ایران از رئیس جمهور صربستان برای دیدار از کشورمان را تجدید کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار روابط دو کشور را ممتاز خواند و توسعه همکاری ها و مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف را بدون هرگونه محدودیت برشمرد و ابراز امیدواری کرد دو کشور در حوزه استمرار توسعه روابط در بستر برنامه جامع همکاری های مشترک بتوانند گام های بلندتری در زمینه روابط بردارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به حجم مبادلات تجاری بین دو کشور، ظرفیت ارتقای همکاری ها در حوزه تجارت فیمابین دو کشور را بسیار بالاتر از وضعیت کنونی خواند و بر تلاش بیشتر ایران و صربستان برای بهره گیری از ظرفیت های روابط در این حزوه تأکید کرد.

وی همچنین موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران درباره حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را مورد تأکید قرار داد.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار ضمن تشکر از پیام همدردی همتای صربستانی خود در پی اقدام تروریستی شاهچراغ، آخرین وضعیت مرتبط با تحولات داخلی کشورمان و اقدامات هماهنگ آمریکا و چند کشور معدود غربی در این زمینه را تشریح کرده و بر ناموفق بودن غرب در سیاست تشجیع اقدامات آشوبگرانه در جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

ایویسا داچیچ معاون اول نخست وزیر و وزیر خارجه صربستان هم در این دیدار روابط دو کشور را عالی توصیف کرد و تصمیم جدی دولت این کشور برای ارتقای همکاری ها با ایران را مورد تأکید قرار داد.

وی ضمن قدردانی از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران درباره تمامیت ارضی صربستان، همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف کنسولی، فرهنگی، آموزشی و علوم را مورد تأکید قرار داد.

آخرین وضعیت گفت وگوها برای رفع تحریم ها، تحولات مرتبط با جنگ اوکراین، همکاری ها در حوزه انرژی و محصولات کشاورزی از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر و گفت وگوی وزرای خارجه ایران و صربستان در این دیدار بود.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین امروز با خانم «آنا برناپیچ» نخست وزیر صربستان دیدار و گفت وگو کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 898028