stili
23 آذر 1401 - 23:58

روسیه: برنامه‌ای برای آتش بس با اوکراین در ایام کریسمس نداریم

روسیه اعلام کرده که آتش‌بس ایام کریسمس در جنگ با اوکراین در دستور کار این کشور نیست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که «آتش‌بس ایام کریسمس» در جنگ با اوکراین در دستور کار این کشور نیست.  

به گزارش خبرگزاری «رویترز» «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین  در روزهای گذشته گفت که روسیه باید تا کریسمس خروج از کشورش را آغاز کند تا گامی برای پایان دادن به بزرگترین درگیری اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون باشد.

روسیه این پیشنهاد را صریحا رد کرده است. با این حال، برخی از تماس‌ها همچنان ادامه دارد، که منجر به مبادله زندانیان در هفته‌های اخیر شده است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین درباره ادعاها در زمینه احتمال آتش‌بس با اوکراین به مناسبت سال نوی میلادی نیز اظهار داشت: «ما هیچ پیشنهادی از کسی دریافت نکرده‌ایم و چنین موضوعی در دستورکار نیست».

وی همچنین اظهار داشت: «اگر سامانه‌های پاتریوت به کی‌یف تحویل داده شوند، به یک هدف قانونی برای نیروهای مسلح روسیه تبدیل خواهند شد.»

علی‌رغم هشدارهای مکرر روسیه به کشورهای غربی درباره تداوم ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین، واشنگتن  قصد ارسال سامانه‌های پدافند موشکی به کی‌یف را دارد.

دو مقام آمریکایی روز چهارشنبه به خبرگزاری «رویترز» گفتند که کاخ سفید احتمالا تصمیم فروش سامانه‌های پدافندی «پاتریوت» به اوکراین را در روز پنجشنبه اعلام خواهد کرد.

یکی از این افراد گفت که گروهی از نظامیان اوکراینی در حال آموزش دیدن برای استفاده از سامانه‌های پاتریوت در پایگاه نظامی «گرافنور» واقع در آلمان هستند و تا پایان سال جاری میلادی این دوره تکمیل می‌شود.

وزارت دفاع آمریکا و مقام‌های اوکراینی هنوز به گزارش‌ها درباره ارسال این سامانه به کی‌یف اظهار نظر نکرده‌اند.

این در حالی است که «دمیتری مدودف» معاون شورای امنیت ملی روسیه درباره تجهیز اوکراین به سامانه‌های پاتریوت هشدار داده و کرملین نیز این اقدام را تنش‌زایی آشکار آمریکا با مسکو قملداد می‌کند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 911457