stili
10 بهمن 1401 - 11:47

سفر نماینده ویژه چین به روسیه برای دیدار احتمالی با پوتین

به رغم تشدید فشارهای آمریکا به چین برای دوری کردن از روسیه، یک مقام ارشد پکن در نظر دارد که به مسکو سفر کند و با مقام‌‎های ارشد روس درباره تقویت روابط دو کشور رایزنی کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه روسی «ودوموستی» روز دوشنبه (امروز) خبر داد که «وانگ یی» مدیر دفتر کمیسیون امور خارجه چین در ماه فوریه به مسکو می‌رود و احتمالا با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دیدار می‌کند.

طبق روایتی که خبرگزاری رویترز از گزارش ودوموستی منتشر کرده است، این روزنامه روسی به نقل از دو منبع مطلع خبر داده که وانگ یی به مسکو سفر می‌کند.

سفر این مقام ارشد چین به روسیه امروز ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) رسانه‌ای شده اما دقیقا مشخص نیست که او در چه روزی از ماه فوریه (۱۲ بهمن تا ۹ اسفند) به مسکو می‌رود.

وانگ یی تا همین چند اواخر وزیر خارجه بود و با انتخاب «کین کانگ» به عنوان وزیر خارجه جدید، به عنوان مدیر دفتر کمیسیون امور خارجه چین، مشاور دولتی و عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست مشغول به کار شده است.

اقدام مقامات پکن برای اعزام نماینده ویژه به مسکو در حالی انجام شده که واشنگتن طی ماه‌های اخیر بارها به چین درباره تعمیق روابط و گسترش همکاری‌ها با روسیه فشار آورده است.

مسئولان آمریکایی به بهانه جنگ اوکراین در تلاش هستند که کارزاری جهانی برای انزوای روسیه ایجاد کنند و در قاره‌های مختلف به کشورها برای کاهش روابط با روسیه و افزایش کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین فشار بیاورند.

به رغم اقدامات بی سابقه آمریکایی‌ها علیه روسیه، روابط مسکو و پکن بعد از آغاز جنگ اوکراین بهتر از قبل شده و دید و بازدیدهای مقامات آنها از پایتخت‌های یکدیگر بیشتر شده است.

چین درباره جنگ اوکراین پیشتر موضع‌گیری خود را اینگونه اعلام کرده که هرگز خواهان جنگ و درگیری در اوکراین نبوده و در ارتباط با بحران اوکراین از روسیه حمایت مادی به عمل نیاورده اما با تحریم‌های غربی‌ها عیله روسیه نیز مخالف است.

پایان پیام/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007129